Awarded annually, the Distinguished Alumni Awards are the highest non-degree recognition bestowed by the University on an alumnus or alumna. Whether through community service, education, professional achievement, or service to the University, these awardees exemplify the true strengths of WSU. Nominations for the 2016 Distinguished Alumni Awards have closed.

Please click here for more information about the Distinguished Alumni Awards or to submit a future nomination.

  • The Outstanding Volunteer Service to the Community Award is given to an alumnus/alumna who performs outstanding and praiseworthy service in the interests of humanity and seeks to promote justice within his/her community. 
  • The Outstanding Achievement in the Field of Education Award is presented to an alumnus/alumna who contributes significantly to the intellectual life of those whom he/she has served. He/she is recognized by colleagues as greatly accomplished in the field of education.
  • The Distinguished Professional Achievement Award is bestowed on an alumnus/alumna who, as a leader in business, professional or civic life, lives by the highest intellectual and ethical standards. The individual’s private business or professional affairs are imbued with hard work and integrity. 
  • The Outstanding Service to Alma Mater Award is awarded to an alumnus/alumna who exemplifies exceptional loyalty, commitment and dedication to the University. The alumnus/alumna is widely recognized by alumni for his/her enduring affinity and volunteerism to the University. 
  • The Outstanding Young Alumnus/Alumna Award is granted to an alumnus/alumna, under the age of 40, who has demonstrated a promising degree of worthy accomplishment. He/she values teaching excellence and has achieved outstanding personal or professional accomplishments that reflect honor on the University.
Distinguished Alumni Award Winners

Outstanding Volunteer Service to the Community
2016 Sharon (O'Brien) Woodbury, M.S. '07 
2015 Christine M. (Mitchell) Gaffney '89
2014 Robert F. Dixon '87
2013 Lesa A. Patrock '84, M.Ed. '08
2012 Stephen M. Sycks '91
2011 Mary F. (Sharry) Leary '73
2010 Lucille A. (Banionis) Barton ’59
2009 Jo Ann (Elliott) Luikey '67
2008 Ruth (Sadick) Rubin ’52
2007 Beth Sannella ’69
2006 John Degnan ’65
2005 Randolph G. Mogren Jr. ’52, M.Ed. ’59
2004 William J. Cahill ’85
2003 Mary E. Madden ’34, M.Ed. ’59
2002 Philip J. Niddrie ’71, M.Ed. ’77
2001 Eva P. Casavant ’31
2000 Gladys Rodriquez-Parker ’84, M.S. ’97
1999 Theresa Trainor ’77
1998 Jill C. (Reina) Dagilis ’78
1997 Leo Quinn ’90
1996 John J. Binienda ’70
1995 Raymond V. Mariano ’74

Outstanding Achievement in the Field of Education
2016 William F. O'Brien '84, Ph.D. 
2015 Janet F. (Dorscheimer) Lyons '90, M.Ed. '05
2014 Sheila M. Harrity, M.Ed. '93
2013 Joseph J. Klimavich '74, A.P.R.
2012 Todd J. Leach '83, Ph.D.
2011 Margaret E. (Couhig) Kursonis '71, M.Ed. '97
2010 Ann M. McGreevy ’64, M.Ed. ’68, Ph.D.
2009 Thomas Marsh, M.S., '86
2008 Dorothy E. Petralis ’63
2007 Robert P. McNamara ’72, M.Ed. ’82
2006 Eileen (Whelan) Ariza ’86
2005 Shirley A. Steele ’59
2004 Robert E. Melican ’69, M.Ed. ’72
2003 Claire A. (Loughlin) McManus ’53
2002 Martha A. Garabedian-Urbanowski ’75, Ph.D.
2001 John F. Gaumond ’61, M.Ed. ’64
2000 Esther Matthews ’40
1999 Dorothy Hargrove ’63, M.Ed. ’68
1998 Reza Namin ’82, M.Ed. ’85, C.A.G.S. ’88, Ph.D.
1997 Norman Najimy ’51
1996 William F. O’Neil ’63
1995 Vincent J. Mara ’52

Outstanding Young Alumnus/ Alumna
2016 Renee King '12 
2015 Derek Brindisi '99
2014 Allison A. Alaimo '05
2013 Kathryn M. Audette '06
2012 Catheryn C. McEvoy-Zdonczyk '95
2011 John R. Buckley III '94, CPA
2010 Imoigele P. Aisiku ’92, M.D.
2009 Rocco Perla '94, Ed.D.
2008 Kimberly M. Harmon ’95
2007 William Murphy ’93
2006 Judy (Alves) Carmody ’88, Ph.D.
2005 Gregg Rosen ’86

Distinguished Professional Achievement
2016 Steven J. Ward '76 
2015 Kristen M. (Lee) Costa '96
2014 John R. Phillipo, III '74, M.Ed. '79
2013 Brian J. Skerry '84
2012 Vincent V. Nieroda '68
2011 Ellen J. (Marszalek) Gaucher '76, MSN, MSPH, FAAN
2010 DeAnne M. (Wellman) Owre, M.S. ’85
2009 Diane Aramony '73
2008 Craig A. Bovaird ’77
2007 Vivianne Holmes ’69, Ph.D.
2006 Stephen Minichiello ’75
2005 Howard D. McGinn ’83
2004 Robert E. Mullin ’53, M.Ed. ’56
2003 Maureen C. Mondor ’77
2002 Bernadine F. (O'Gorman) Sullivan ’34
2001 Stephanie M. (Chrzsiewski) Chalupka ’80
2000 Robert K. ’58 and Barbara H. (Hickey) '57 O’Brien
1999 Stephen J. Bostic ’77, M.Ed. ’86
1998 Susan Nest ’77
1997 Gordon Paul Hargrove ’61
1996 Matthew Broderick ’68
1995 John Dufresne ’70

Outstanding Service to Alma Mater
2016 Margaret C. (McMaster) Farrey '54, M.Ed. '78
2015 Jack Hehir '73
2014 John P. Brissette '88
2013 Judith O. (O'Connell) Hoyer '65
2011 Mary A. (Breen) Duffy '58
2010 John E. Durkin ’54, M.Ed. ’58, Ed.D.
2009 Phillip Wasylean II '63
2008 Rosanne (Sullivan) ’65 & Vincent J. Matulaitis ’66
2007 Gregory Hunter ’84
2006 Elizabeth Mahan ’53, M.Ed. ’56
2005 Jo-Anne L. Cronin ’64
2004 Catherine D. (Henigan) Sullivan ’47, ’52
2003 Margaret M. Curran ’54, M.Ed. ’56
2002 Dorothy F. McLoughlin ’54, M.Ed. ’56
2001 Kathleen (Mohan) Hair ’70, M.Ed. ’75
2000 Claire (Cavanaugh) Cunningham ’57, M.Ed. ’60
1999 Vera Dowden Baldwin ’34, M.Ed. ’53
1998 James Polito ’86
1997 George Albro ’65
1996 Lucille (Paquette) Daley ’40
1995 Elaine Bafaro ’75